شریف در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان نمود

اصلاح طلبان نیاز به تغییر استراتژی دارند

چاپ خبر
شناسه خبر: 1293
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 139922:40
هداپرس: در روزهای اخیر با استعفای عبدالواحد موسوی لاری از نائب رئیسی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و برخی اظهارنظرها در خصوص نقش افراد و احزاب اصلاح طلب در برنامه های آینده جریان اصلاحات لزوم تغییر استراتژی نزد اصلاح طلبان به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده است.
اصلاح طلبان نیاز به تغییر استراتژی دارند

به گزارش هداپرس احمد شریف عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره استعفای موسوی لاری گفت: بعد از انتخابات مجلس هیچ جلسه‌ای در شورای عالی تشکیل نشده و از همین رو به طور رسمی استعفای ایشان مطرح نشده است؛ علاوه بر این هنوز سازوکار ادامه فعالیت شورای عالی مشخص نیست که آیا طبق روند قبلی قرار هست ادامه دار شود یا خیر؛ زیرا طبق آیین نامه‌ای که تنظیم شده بود یک زمان دوساله برای ساختار کنونی شورای عالی اصلاح طلبان پیش بینی شده که البته آن دوسال هنوز تمام نشده است.

 

او ادامه داد: درباره موضوع استعفای آقای موسوی لاری هم طبعا باید جلسه‌ای تشکیل شده و در این باره صحبت شود. این شایعه‌ای هم که درباره استعفای محمدرضا عارف مطرح شده کذب است و چنین مطلبی نه جایی عنوان شده و نه حقیقت دارد.

 

دلیل استعفای موسوی لاری مشکلات جسمی است

شریف علت استعفای موسوی لاری را اینگونه تشریح کرد: دلیل اصلی استعفای او  مشکلات جسمی عنوان شده؛ البته من امروز خبری دیدم مبنی بر اینکه ممکن است استعفای ایشان به دلیل پیام کمیسیون ماده ۱۰ باشد که طی آن تمام ائتلاف‌ها باید از اعضای حقوقی تشکیل شوند.

 

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: یک موضوع دیگری هم اینجا حائز اهمیت است مبنی بر اینکه طبق قانون جدید احزاب هر حزبی می‌تواند صرفا در یک جبهه حضور داشته باشد و الان اکثر احزاب اصلاح طلب حداکثر در دو جبهه حضور دارند، یکی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دیگری هم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان است که در زمان انتخابات عنوان می‌شد که یک فرصت دو ماهه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به تمام احزاب خواهد داد تا تکلیف خودشان را مشخص کنند؛ البته این محدود به اصلاح طلبان نمی‌شود و بسیاری از احزاب اصولگرا‌ هم همین مشکل را دارند.

 

دبیرکل حزب همبستگی افزود: اگرچه بیماری کرونا باعث شد این ضرب الاجل کمرنگ شود، اما در آینده ممکن است کمیسیون ماده ۱۰ این الزام را ایجاد کند که احزاب صرفا در یکی از این جمع‌ها حضور داشته باشند حال تا آن زمان باید این تصمیم گیری انجام شود که شورای هماهنگی اصلاحات ادامه پیدا کند یا شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان.

 

مدیریت در جبهه‌های سیاسی اقتضائات خاص خود را می‎طلبد

او همچنین با اشاره به صحبت‌های عبدالله ناصری مبنی بر تغییر استراتژی اصلاح طلبان گقت: مدیریت در جبهه‌های سیاسی در هر زمانی اقتضائات خاص خودش را دارد و من هم با صحبت ایشان موافقم که اصلاح طلبان باید تغییر استراتژی و راهبرد دهند؛ قبلا شاید این تغییرات محدود می‌شد به یک سری تاکتیک ها، ولی الان باتوجه به یکسری اتفاقاتی که در جریان انتخابات مجلس افتاده و تا حدودی تضعیف شدن ارتباط بین راس و بدنه اصلاحات، تغییر استراتژی برای انتخابات ۱۴۰۰ و اقدامات مربوط به آن ممکن است نتیجه بخش باشد.

 

شریف در تشریح این تغییر بیان کرد:  هم در مورد انتخابات ریاست جمهوری و هم شورای شهر حتما باید در استراتژی خودمان تغییراتی ایجاد کنیم؛ البته استراتژی وقتی تغییر کند ساختار خاص خود را می‌طلبد که از آن استراتژی تبعیت می کند و همین امر هم ممکن است تغییرات بسیاری در ساختار‌های کلی ایجاد کند. البته این تغییرات باید به بحث گذاشته شود، اما در کل روش‌های سابق طبعا جوابگو نبوده که باعث شده ما در انتخابات نتوانیم نتیجه لازم را بگیریم.

 

بازتعریفی از اهداف اصلاحات لازم است

شریف خاطر نشان کرد: البته خیلی از اتفاقات خارج از حیطه قدرت تشکل‌های سیاسی بوده، اما با این حال طبعا وقتی که ما نتوانستیم از اقدامات گذشته نتیجه مطلوب را بگیریم، باید برای آینده برنامه دیگری را داشته باشیم و طرح دیگری را بریزیم و این اقتضا می‌کند که ساختار‌های جدیدتر، چابک‌تر و منعطف‌تر باشند و برنامه‌هایی که تدوین می‌شود معطوف به اهداف کلی جبهه باشد؛ البته یک باز تعریفی هم از اهداف اطلاح طلبان لازم است؛ بعد از گذشت بیش از دو دهه از سال ۷۶ طبعا نیاز است که باز تعریفی از اهداف اصلاح طلبان و استراتژی‌هایی که در گذشته استفاده کردند صورت بگیرد.

 

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در پایان بیان کرد: همانطور هم که می‌دانید زمان برای انتخابات ۱۴۰۰ زمان کم است و شرایط کنونی کشور هم امکان تشکیل جلسه نمی‌دهد و نیاز است که ما در این زمان‌هایی که محدودیت داریم روی مبانی این تغییرات کار کنیم و خود ما به عنوان یک حزب که عضو شورای عالی و شورای هماهنگی هستیم این فرصت را ایجاد کردیم که دفتر سیاسی مان کار کند تا ببینیم به چه صورت می‌توان برنامه‌های اصلاح طلبان را کارآمد‌تر کرد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.