مروری بر روزنامه های سه شنبه سیزدهم بهمن ماه؛

کولبری کیلویی پنج‌ هزار تومان!/ آقای زنگنه لطفا تغییر موضع دهید

چاپ خبر
شناسه خبر: 18
تاریخ انتشار: 14 بهمن 139501:00
موضوع مرگ غم انگیز کوله برها به تدریج جایگزین حادثه پلاسکو می شود. در همین زمینه، روزنامه ها تلاش کرده اند به علل و دلایل کوله بری و خطرات آن بپردازند. این در حالی است که سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران و تبعات اقدامات اخیر ترامپ از دیگر موضوعات مهم امروز است.
کولبری کیلویی پنج‌ هزار تومان!/ آقای زنگنه لطفا تغییر موضع دهید

موضوع مرگ غم انگیز کوله برها به تدریج جایگزین حادثه پلاسکو می شود. در همین زمینه، روزنامه ها تلاش کرده اند به علل و دلایل کوله بری و خطرات آن بپردازند. این در حالی است که سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران و تبعات اقدامات اخیر ترامپ از دیگر موضوعات مهم امروز است.

روزنامه جوان در گزارشی متفاوت با تیتر «ویزا فرع ماجراست، ما باز هم محور شرارت نامیده شدیم!» به دو اشتباه در نقد قانون ممنوعیت صدور ویزای امریکا برای ایرانیان پرداخته و می نویسد: «دغدغه صدور ویزای امریکا دغدغه درجه اولی برای مردم ایران نیست. همان‌قدر که سه سال پیش (مهر ۹۲) تیتر یک رسانه‌های اصلاح‌طلب از دستور روحانی برای برقراری خط پروازی مستقیم بین ایران و امریکا از شدت بی‌ربطی، مخاطب امریکاشناس را از ذوق‌زدگی نو دولتمردان یازدهم به خنده (خنده تلخ) وا می‌داشت، همین قدر هم بها دادن زیاده از حد به مشکلات رفت‌و‌آمد ایرانیان به امریکا می‌تواند ما را از اصل ماجرا دور کند. اگر مشکل صرفاً رفت و آمد ایرانیان مقیم امریکا یا هنرمندان و ورزشکاران ایرانی به آنجا بود، لاجرم با لابی‌هایی شاید می‌شد وضع را به سابق برگرداند و امتیازاتی برای صدور ویزا برای افراد خاص دریافت کرد اما اصل ماجرا اتفاق دیگری است؛ اتفاقی که حتی اگر همین الان ترامپ دستور لغو قانون مذکور را بدهد، همچنان حل نشده می‌ماند.

اصل ماجرا تصویری است که این قانون و قرار گرفتن نام ایران در کنار کشورهای جنگ‌زده‌ای چون سومالی، سودان، لیبی و… از ایران در جهان به تصویر می‌کشد. حتماً مقامات امریکایی می‌دانند ایران تروریست به امریکا نفرستاده، حتماً می‌دانند ایران کشوری جنگ‌زده و بی‌سر و سامان نیست، حتماً می‌دانند ایرانیان مقیم امریکا اگر سودی برای دولت امریکا نداشته باشند، ضرری نخواهند داشت اما چرا نام ایران را در لیست کشورهایی قرار می‌دهند که ممکن است برای امریکا مخاطره‌آمیز باشد؟ یک بازی سیاسی که سال‌هاست ما آن را با عنوان «ایران‌هراسی» می‌شناسیم. این قانون به مردم دنیا می‌گوید که ایران در ردیف همین کشورهای جنگ‌زده است و مسلمانان ایرانی را از مسلمانان سلفی و تکفیری و تروریست جدا نمی‌کند. اصل ماجرا این است که ایران در دولت یازدهم همانند دوران اصلاحات محور شرارت و تروریسم نام گرفته است. در حالی که تروریست‌های اصلی در عربستان و بخشی از سوریه و عراق تحت حمایت دولت امریکا هستند، بنابراین اگر مشکل صدور ویزای امریکا برای ایرانیان همین امروز هم حل شود، این تصویر‌سازی از بین نمی‌رود. همان طور که تصویری که جرج بوش از ایران ساخت، محور شرارت بود و باقی ماند، تصویر ترامپ از ایران هم کشوری تروریست‌پرور و خطرآفرین و به هم ریخته است که اگر تلاش برای ایستادگی مقابل انتشار این تصویر نکنیم، در اذهان باقی خواهد ماند. سال ۲۰۰۱ در کنار کره شمالی و عراق محور شرارت نامیده شدیم و در ۲۰۱۷ در کنار سومالی، لیبی و سودان و… کشورهای پرمخاطره برای امریکا قرار داده شدیم.»

آیدین سیار سریع در مطلب طنزی در روزنامه شهروند نوشت: «سیزدهم بهمن ٩۵ را درحالی شروع می‌کنیم که ترامپ تلاش بی‌وقفه‌ای درجهت منفور شدن دارد. این بزرگوار در آخرین اقدام خود سرپرست وزارت دادگستری را که با دستور ممنوعیت سفر مخالفت کرده بود برکنار کرد. مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که ترامپ برای اعلام خبر برکناری با خانم بیتس گفت‌وگوی تلفنی نداشت، بلکه او ازطریق یک نامه با دستخط از برکناری‌اش آگاه شد. با توجه به تجربیات ما در زمینه داشتن رئیس‌جمهوری احساساتی وظیفه خودمان می‌دانیم که به مردم آمریکا یک آمادگی ذهنی بدهیم تا فردا که ترامپ با روش‌های دیگری اقدام به عزل مقامات کرد، تعجب نکنند. یک روش مرسوم درجهان برای عزل مقامات مخصوصا وزرا روش عزل غیابی است. یعنی مقام کشور شما برای مذاکره و صحبت و چاق سلامتی به یک کشور بیگانه می‌رود و با وزیر، نخست‌وزیر یا رئیس‌جمهوری دیدار می‌کند. بعد شما پنهانی به مقام کشور بیگانه زنگ می‌زنید و با اشاره به وزیر می‌گویید این عزل‌شده‌ها! به حرفاش گوش ندین. بعد مقامات کشور بیگانه از شما تشکر می‌کنند و می‌روند پیش وزیر و می‌گویند: چرا وقتی عزل شدی خودسرانه سفر کاری می‌کنی؟ مگه ما علاف توییم؟ وزیر هم‌ هاج و واج می‌ماند و تا می‌خواهد توضیح بدهد، مقامات امنیتی کشور بیگانه می‌اندازندش بیرون. از این شیوه عزل می‌توانید به‌عنوان سورپرایز تولد وزیر مورد نظر هم استفاده کنید. مطمئنا خوشحال می‌شود.»

طرح از روزنامه شهروند

 
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.